Vannak könyvek, amelyek nemcsak elmesélnek, hanem megtartanak – ott maradnak bennünk sokáig. Az Egy testben két szív ilyen. Anyák napja alkalmából Barbi egy olyan könyvet ajánl, amely érzékenyen, őszintén és gyönyörűen beszél a szülőségről – minden örömével, fájdalmával és megismételhetetlen pillanataival együtt.

📖 Könyv adatai
Adat | Információ |
---|---|
Cím | Egy testben két szív |
Szerkesztők | Csóka Judit, Szabó T. Anna |
Kiadó | Corvina Kiadó |
Megjelenés | 2023 |
Oldalszám | 354 oldal |
Fülszöveg
Egy testben két szív – két lélek és test egymásra találásának gyümölcse. Felfoghatatlan csoda. Életünk legkülönösebb, legérzelmesebb kalandja, ami mindent megváltoztat. Ami addig fontosnak tűnt, lényegtelenné válik, és amivel addig nem törődtünk, hirtelen jelentőséget kap.
Pontosan milyen érzés is az, hogy a testünkben egy másik test, egy új élet növekszik? Hogyan fogalmazható meg a várandósság hónapjainak lelki és fizikai hullámvasútja, aztán a szülés fájdalmai, majd az első napok kétségei, bizonytalanságai? És az öröm, a boldogság, hogy felsír, hogy mozog, hogy szuszog? És az, amikor ránk néz, és anyává, apává, szülővé változtat minket?
Ezekre a kérdésekre is keresi a választ az Egy testben két szív Szabó T. Anna költő, író és Csóka Judit szakpszichológus, meseterapeuta vers- és meseválogatásával, mialatt a várandósság, a szülés és a szülőség egyszerre misztikus és valóságos világába varázsolja az olvasót.
Értékelésem: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ (5/5)
Vélemény
#recenzió
Anyák napja alkalmából egy csodás könyvet hoztam nektek, ami a @corvina_kiado gondozásában jelent meg: Csóka Judit és Szabó T. Anna „Egy testben két szív” című kötete. Ez a lenyűgöző alkotás nem csupán a költészet és az érzelmek kavalkádját nyújtja, hanem mélyen megérinti az anyasággal és az apasággal kapcsolatos valóságokat is.Az „Egy testben két szív” nem csupán egy könyv az anyaságról, hanem egy olyan mű, amely rámutat arra, hogy a nyelvünkben a „szülő” szó nem csak az anyát, hanem az apát is jelenti egyaránt. Ezáltal a kötet nem csupán az anyaságot, hanem az apaságot is bevonja a figyelem középpontjába, és mélyebb betekintést enged az édesanya és az édesapa szerepébe és élményeibe.
A kötet fejezetcímei is jól tükrözik az anyaság és az apaság érzelmekben gazdag világát, olyan témákat érint, mint a fogantatás, kezdetek; a szülés versei; az apák öröme és szorongásai; a gyerekes élet nehézségei és ragyogása; valamint a veszteség, gyász és az élet és halál körforgása.
A kötet őszinte és szókimondó módon beszél a szülőségről, bemutatva annak mindazt az örömöt és nehézséget, amit magában rejthet. Ez a könyv nem csak az anyaság ünnepi arcát tárja elénk, hanem az árnyoldalait is, és ezzel hozzásegít az olvasót a valódi mélységek felfedezéséhez és megértéséhez.
Vannak benne olyan versek, amik annyira mélyen érintenek, hogy még egyszer el kell olvasni, utána becsukni a könyvet és gondolkodni rajta, átérezni.
A kötet második, karcsúbb fele pedig a mesék különleges világába kalauzolja el az olvasót. Csóka Judit előszavából megértjük, miért is olyan különleges ez a rész: a magyar népmesék hagyományosan kerülik a várandósság és a szülés témáját, így ezek a mesék inkább távoli népek, mint például az indiai, a tibeti vagy a madagaszkári kultúrák meséit tartalmazzák. Ez az új dimenzió teszi különlegessé és izgalmassá ezt a részt, valóságos Föld körüli és kultúrák közötti utazást kínálva az olvasónak.
Különösen tetszett az indiai legenda, a Buddha születése. Hihetetlen az a pompa, amely ezt a születést előkészítette és körülvette. Örömmel olvastam ezt a könyvet, és biztos vagyok benne, hogy többször elő fogom venni, mert az élet egy olyan területéről szól, ami olykor nehéz, de mégis csodaszép.
Az őszinte versek és a különleges mesék által megértettem, hogy nem vagyok egyedül az anyaság olykor nagyon nehéz pillanataival. És bár most még Vikinek túl kicsi ahhoz, hogy megérthesse ezeket a mélyebb tartalmakat, már most tudom, hogy egy nap örömmel fogom neki átadni ezt a könyvet, hogy ő is felfedezhesse benne az anyaság és apaság varázslatos világát.
Köszönöm, hogy ezt a csodát elolvashattam.
Az Egy testben két szív nemcsak egy kötet – hanem egy érzelmi térkép. Versről versre, meséről mesére vezet be minket a szülővé válás legmélyebb rétegeibe. Egy könyv, amit jó ajándékba adni, de még jobb újra és újra elővenni – csendben, gondolkodva, emlékezve.
Olvastad már a könyvet? Ha igen, mi a véleményed róla? Mi az, amit úgy gondolsz, hogy átadsz majd a gyermekednek, vagy mi az az egy dolog, amit édesanyádtól tanultál?
📕 Recenziós példány